Farabi Değişim Programı

Cumhuriyet Üniversitesi Farabi Koordinasyon Ofisi

Eylül 9th, 2019

Giden Öğrenci

2019-2020 Farabi değişim programı kapsamında değişime katılan üniversitemiz öğrencileri gittikleri üniversitede ders kayıtlarını akademik takvimde belirtilen tarihler içerisinde yaparak  danışmanlarına onaylatmaları gerekmektedir.

Harç ödeyen öğrencilerimiz harçlarını ilgili tarihlerde Cumhuriyet Üniversitesi hesabına yatıracaklardır.

Öğrencilerin gidecekleri Üniversitedeki ders kayıt işlemleri için ilgili Üniversitenin Farabi Ofisleri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Gittikleri üniversitede kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin ders kayıt fişlerini ve öğrenci belgelerini farabi@cumhuriyet.edu.tr adresine taratarak mail atmaları gerekmektedir.

Ders kayıt fişlerini yollamayan öğrencilerin bursları yatırılmayacaktır.

Gelen Öğrenci

2019-2020 Farabi değişim programı kapsamında üniversitemiz gelecek olan öğrencilerin kayıtlarını akademik takvimde belirtilen ders kayıt döneminde değil , ders başlama dönemi tarihleri içerisinde yapılacaktır.

Öğrencilerin kayıtları Uluslararası Öğrenci Ofisi Farabi Kurum Koordinatörlüğünde yapılacaktır.

Nisan 29th, 2019

Giden Öğrencilerin teslim etmesi gereken evraklar:

1- Öğrenim Protokolü tıklayınız Öğrenim Protokolünü kabul edildiğiniz üniversitenin ve kendi üniversitenizin  ders müfredatını temin ederek,  ilgili bölüm koordinatörü hocanızla birlikte 4 güz dönemi 4  bahar dönemi toplamda 8 nüsha olarak bilgisayar ortamında doldurarak Farabi ofisine teslim etmeniz gerekmektedir.

2- Öğrenci Başvuru Formu tıklayınız (Bilgisayar ortamında doldurulup, 2 nüsha çıktısını alıp ilgili bölüm koordinatörü veya bölüm başkanına imzalatıldıktan sonra  Farabi ofisine teslim etmeniz gerekmektedir.)

3- Çalışma Bildirim Dilekçesi tıklayınız (Bilgisayar ortamında doldurulup Farabi ofisine teslim etmeniz gerekmektedir.)

4 – Öğrenci Yükümlülük Sözleşmesi tıklayınız (Bilgisayar ortamında doldurulup 2 nüsha çıktısı alınarak Farabi ofisine teslim etmeniz gerekmektedir.)

Not: Kendi adınıza ait hesap bilgileriniz ve IBAN numaranız Vakıf Bankası olmak zorundadır. hesabın size ait olduğuna dair banka dekontu teslim etmeniz gerekmektedir.Başka banka hesap numarası ve IBAN numarası bildiren öğrencilerin burs ödemesi kesinlikle yapılmayacaktır.

5 – Öğrenci Beyannamesi tıklayınız(Çıktısı alındıktan sonra imza atılarak teslim edilecek.)

Öğrenciler Belgeleri Belge Doldurma Kılavuzundan yardım alarak hazırlayabilirler.

Evrakların hazırlanarak teslim edileceği son tarih 09 Mayıs 2019′dir.

Nisan 25th, 2019

2019-2020 Farabi Değişim Programı Başvuru Sonuçları İçin Tıklayınız.

Mart 22nd, 2019

2019 – 2020 FARABİ ADAY ÖĞRENCİ BAŞVURU SONUÇLARI

Şubat 26th, 2019

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinden, ikili anlaşma yaptığımız herhangi bir Üniversiteye Farabi Değişim Programı Çerçevesinde  2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güz ya da Güz + Bahar dönemlerinde gitmek isteyenler aşağıda belirtilen bilgiler ve kurallar dahilinde başvurularını yapabilirler.

BAŞVURU TARİHLERİ:

01 MART 2019  –  15 MART 2019

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

 1. Aday Öğrenci Başvuru Formu – (2 Adet) ( Aday Öğrenci Başvuru Formu bilgisayar ortamında doldurulacaktır.)
 2. Onaylı Transkript (2 Adet)
 3. Sosyal Güvenlik Kurumundan Onaylı Sgk Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ( 2 Adet )
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi ( 2 Adet )

BAŞVURU ADRESİ :

Cumhuriyet Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisi Farabi Kurum Koordinatörlüğü (Eski Kütüphane Binası Zemin Kat )

BAŞVURU KOŞULLARI:

 1. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans programlarından birine kayıtlı öğrenci olmak,
 2. Gitmek istediğiniz Üniversite ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin ikili anlaşmasının (protokol) olması ve bu anlaşmada sizin bölümünüze yer verilmiş olması ( bkz. Anlaşmalar )
 3. Ön Lisans ve Lisans öğrencileri için Genel Not Ortalamasının en az 2.00 olması (Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık sınıfında okuyanlar başvuru yapamazlar)
 4. Yüksek Lisans öğrencileri için Genel Not Ortalamasının en az 2.50 olması (Yüksek lisans öğrencileri, hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemleri ile esas eğitime başlayacakları ilk yarıyıl için değişim programından yararlanamazlar),
 5. Alttan dersi olan öğrenciler, başvuru yapabilirler.
 6. Tıp fakültelerinin 6. Sınıfı (intörn) için değişime katılım başvurusu yapılamaz.
 7. Kayıtlı olduğu bölüm / programda daha önce Farabi Değişim Programından yararlanmış olan öğrenciler tekrar başvuru yapamazlar.

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR:

 1. Başvuru yapmadan önce gidilmesi planlanan Üniversitedeki ders planı ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesindeki ders planı arasındaki uyumu gözetmeniz gerekir. Özellikle zorunlu derslerde ders içeriklerinin benzerlik göstermesi gerekecektir. Ayrıca gidilecek üniversitede (ilgili dönemde) alınacak AKTS toplamı, Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde almanız gereken AKTS’den az olamayacaktır.
 2. Farabi Değişim Programından yararlanan öğrencilere YÖK tarafından belirlenen burs kontenjanı dahilinde karşılıksız burs ödemesi yapılmaktadır. Farabi öğrencisi gittiği üniversitede aldığı tüm derslerden devamsızlıktan kalırsa aldığı bursları iade eder.
 3. Farabi Değişim Programına katılan öğrencilerin, öğrenim gördükleri süre içinde aldıkları diğer burslar ve krediler kesilmez, devam eder.
 4. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına göre aktif olarak kamu ya da özel teşebbüsde çalışan ve düzenli olarak sigortası işveren tarafından yatırılanlar Farabi bursundan yararlanmazlar.

YÖK Yürütme Kurulu’nun 06.02.2019 tarihli toplantısında aldığı karar uyarınca 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı için Farabi Değişim Programı kapsamında;

A)    Değişime katılacak tüm öğrencilere ödenecek aylık burs miktarının 4 ay süre ile 600,00 TL

olarak belirlenmesine,

B)   Vakıf Üniversitelerinin 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı Farabi Değişim Programından Faydalandırılmamasına karar verilmiştir.

Ekim 23rd, 2018

2018-2019 Akademik Yılı Farabi Değişim Programı Güz Dönemi Burs Takvimi

- 1. Ödeme Burs Miktarının  %70′i :700 (Eylül ve Ekim Ayı Bursları ) Kasım Ayının İlk Haftası Ödenecektir.

- 2. Ödeme  Burs Miktarının %70′i :700 (Kasım ve Aralık Ayı Bursları ) Aralık Ayının Son Haftası Ödenecektir.

- 3. Ödeme  Burs Miktarının %30′u :600 (Güz Dönemi Transkriptleri Tarafımıza Ulaştıktan Sonra ) Mart Ayı İçerisinde Ödenecektir.

Ağustos 17th, 2018

Giden Öğrenci

2018-2019 Farabi değişim programı kapsamında değişime katılan üniversitemiz öğrencileri ders kayıtlarını akademik takvimde belirtilen tarihler içerisinde yaparak  danışmanlarına onaylatmaları gerekmektedir.

Harç ödeyen öğrencilerimiz harçlarını ilgili tarihlerde Cumhuriyet Üniversitesi hesabına yatıracaklardır

Öğrencilerin gidecekleri Üniversitedeki ders kayıt işlemleri için ilgili Üniversite Farabi Ofisleri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Gittikleri üniversitede kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin ders kayıt fişlerini farabi@cumhuriyet.edu.tr adresine taratarak mail atmaları gerekmektedir.

Ders kayıt fişlerini yollamayan öğrencilerin bursları yatırılmayacaktır.

Gelen Öğrenci

2018-2019 Farabi değişim programı kapsamında üniversitemiz gelecek olan öğrencilerin kayıtlarını akademik takvimde belirtilen ders kayıt döneminde değil , ders başlama dönemi tarihleri içerisinde yapılacaktır.

Öğrencilerin kayıt yaptırmadan önce farabi ofisine gelerek belge almaları gerekmektedir.

Mayıs 29th, 2018

Üniversitemizde öğrenim gören ve 2018/2019 Akademik Yılı Farabi Değişim Programı kapsamında anlaşmalı olduğumuz üniversitelere kabul edilerek,  değişime katılmaya hak kazanan Farabi programı öğrencilerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Üniversitemiz Farabi Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Serkan BULDUR, Farabi Birim sorumlusu Ayşe CERAN ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda öğrencilere değişim sürecinde sahip oldukları haklar ve yükümlülükleri ile ilgili bilgilendirici bir sunum yapıldı. Toplantı sunumun ardından gerçekleştirilen soru-cevap bölümü ile tamamlandı. Toplantı sonunda Farabi programı öğrencilerine hediyeleri verildi.

Farabi Bilgilendirme Toplantısı Sunumu İçin Tıklayınız

Mayıs 22nd, 2018

2017/2018 Akademik Yılı Farabi Değişim Programı kapsamında giden öğrencileri gittikleri üniversitelerden ilişiklerini keserek aşağıda ki evrakları hazırlayarak farabi ofisimize postalamaları gerekmektedir.

Öğrenci Nihai Formu

Hizmet Döküm Belgesi (Sosyal Güvenlik Kurumundan alınması gerekmektedir.)

NOT:Evraklarını tamamlamayan öğrencilerin notları ÖBS’ne girilmeyecektir.

2017/2018 Akademik Yılı Farabi Değişim Programı kapsamında üniversitemize gelen öğrencilerin Transkriptleri ve Katılım Formları tarafımızdan üniversitelerine gönderilecektir.

Yapmaları gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

Mayıs 21st, 2018

2018-19 Farabi Giden Öğrenci son bilgilendirme toplantısı 25 Mayıs 2018 tarihi  saat 16:00 da Eğitim Fakültesi konferans salonunda düzenlenecektir.

Toplantıya katılım zorunludur. Katılamayacak öğrencilerin mazeretlerini Farabi Kurum Koordinasyon Ofisine bildirmeleri gerekmektedir.